ZDRAVÍ – LÁSKA – JÓGA
Motto týdne:

Dnešní generace je tak zaneprázdněná dokazováním, že ženy můžou dělat všechno, co dělají muži…že ženy tím ztrácí svoji jedinečnost.

Žena nebyla stvořena k tomu, aby uměla všechno, co umí muž. Byla stvořena k tomu, aby uměla všechno, co muž neumí.

 

….kéž jsou všechny bytosti této planety šťastny….

 

Nezapomínejte si naplňovat život tím, co máte rádi. Dívejte se na oblíbené filmy, poslouchejte oblíbenou hudbu, noste svetr, který máte nejraději a vařte si svůj nejmilejší čaj. Obklopte se milými věcmi a milujte každou chvilku svého života…

V čekárně na správného partnera: Jak být tím pravým pro toho pravého

Co když už nikdy nebude líp?

Co když to nejlepší, co mě mohlo potkat, je už za mnou?

Nemám slevit ze svých zásad? Vrátit se k tomu, co mě trápilo? Přestat věřit?

Je nesporné, že hlavní bojiště našeho života je v naší hlavě. Tam rozhodujeme, kdy si ještě dáme šanci, kdy se pokusíme o něco nového, jestli si vyčekáme úspěch.

Než úspěch přijde, nevíme, že přijde, a můžeme o něm pochybovat. Každý úspěšný člověk tuto fázi překonal. Vydržel věřit v to, co není, byl do jisté míry idealista. Tím jsme i tehdy, když čekáme na lepšího partnera.

Co když žádný neexistuje?

Co když – pokud existuje – nás mine?

Co když se nakonec ukáže, že byl stejný jako ten předchozí, a my jen zbytečně ztratíme čas?

Ano, i tak broučci v hlavě mluví.

Pamatuji si tu úzkost, vědomí, že nemohu všechno ovlivnit. Vnitřní strádání, že potkávám již šťastné páry – co když na mě nikdo pořádný nezbyl?

Když jsem se bavil s těmi, kdo si vyčekali úspěch/partnera, zjistil jsem, že čemu já říkal štěstí, tomu oni říkali trpělivost. Čemu já říkal náhoda, tomu oni říkali víra. Že čemu je říkat být akorát ve správný čas na správném místě, oni říkali aktivně objevený bod na cestě.

„Když jsi trpělivý a věříš v úspěch, nepřestaneš jít vpřed. Jdeš po správné cestě a jednou se protneš se správným časem. Tedy s časem, kdy se staneš tím pravým pro toho pravého.“

Ale jak se přeprogramovat? Jak tomu opravdu bytostně uvěřit? Proč tu samou energii raději nevrhnout do nevíry, která je pohodlnější?

A jak je možné, že někteří lidé dlouhá léta nemohli narazit na pořádného partnera a pak, když ho měli, najednou nestačili odmítat další nápadníky?

To je snad nějaký zákon schválnosti?

Co především si uvědomme

Hlavními zákony na planetě Zemi jsou zákon přitažlivosti a zákon o zachování energie. Jsou komplementárně propojené a v jednom se zcela shodují: Co vydáváš, to přitahuješ.

Mnozí lidé jsou povrchní. Doslova povrchní. Sázejí na pět základních smyslů, kterými se podle vědy orientujeme. Zrak, čich, sluch, chuť a hmat. Dávají si tedy záležet na svém zevnějšku, na podchycení prvního dojmu. To je v pořádku. Lidé se však rozhodují také podle dalších smyslů, které nelze měřit. Jsou jimi cit a především intuice. Ano, my jsme schopni VYCÍTIT, kdo nám nesedí, i když o dotyčném ještě nic (hlavními smyslovými orgány) nevíme a nemáme s ním žádnou osobní skutečnost. A přesto nás NĚČÍM odpuzuje/přitahuje.

V časopise FC se tím NĚČÍM pravidelně zabývám. V tomto článku uvedu tři z mnoha složek. Na všech je vhodné pracovat teď, v čekárně na partnera. Proč to dělat? Důvody Vám řeknu v tuto chvíli dva: 1. Tyto složky významně spolurozhodnou  tom, jak přitažliví pro druhé budeme, 2. Zbaví nás trápení se z čekání.

Popřemýšlejte nad tím, prosím.
2. pravidlo: Zaměřujme energii výhradně na to, co můžeme ovlivnit

Při pohledu na páry, které se v počínajícím létě vodí za ruku, připadá Vám smutné, že zrovna Vy jste ve špatném nebo žádném vztahu?

Ptáte se: Sakra, kde se vyskytují tihle správní partneři?

Je to ekvivalent otázek, které si pokládají začínající podnikatelé, jako: Proč já ještě nejsem bohatý?

Odhalím Vám tedy druhou složku, která pomáhá přitáhnout úspěch (nebo správného partnera). Je jí neochvějná víra. Prosím, buďte trpěliví v pochopení tohoto slova.

Před deseti lety jsem se divil, když mi jeden z nejbohatších Čechů prozradil své životní motto: „Modli se, jako kdyby všechno záleželo na Bohu, ale jednej tak, jako kdyby všechno záleželo na Tobě.“ Pochopit toto motto je velmi důležité.

Existují totiž lidé, kteří dělají buď jedno, nebo druhé. Ale nikdy nedělají obojí najednou. Buď pohrdají vírou, nebo činy. Přitom nejsilnějším způsobem, jak dosáhnout úspěchu, je použít víru k pozitivním činům. To totiž přináší takzvané štěstí. Nyní vysvětlím, co vírou myslím.

Zaregistrovali jste někdy lidi, kteří jsou pozitivní, ať dělají cokoli a kdekoli? Ať mají momentální důvod být veselí, nebo smutní? Ať jsou úspěšní, nebo neúspěšní?

Tito lidé se chovají jako kuchaři. Nevadí, že smíchané ingredience ještě nemají správnou výslednou chuť. Prostě si je dochutí. Člověk místo koření používá své pocity. Těmi je schopen si skutečnost osladit, přisolit nebo zhořknout.

Štěstí/náhoda samozřejmě hraje určitou roli v životní spokojenosti nebo úspěchu. Nicméně to neznamená, že bychom na ono štěstí/náhodu měli čekat. Protože pak bychom také mohli truchlit, když se místo štěstí naopak dostaví smůla. Oni „kuchaři“ mezi úspěšnými lidmi zkrátka dělají to nejlepší, co v dané chvíli dokážou, a věří, že se jim to vyplatí. Už chápete, co tou vírou myslím?

Ti lidé věří, ale nikoli bláhově. Věří, protože když dělají to nejlepší, co v dané chvíli dokážou, pak musejí udělat pokrok. Dělat to nejlepší, co v dané chvíli dokážeme, znamená především kontrolovat svou energii a to, kam ji napřimujeme. Nevkládejme svou energii zbytečně do přemýšlení o tom, co neovlivníme. Tím bychom jen mrhali silami, které můžeme využít naopak ke stavbě toho, co ovlivníme.

Někdy si to můžete sami spočítat: Z asi 10 procent o našem životě rozhodují okolnosti, které neovlivníme, a z asi 90 procent to, jak na tyto okolnosti reagujeme. V těch devadesáti procentech se odráží, jak moc plýtváme energií na to, co neovlivníme. Jestliže přestaneme svou mentální sílu věnovat hloupým myšlenkám, co se „mohlo“ nebo „mělo“ stát, a začneme tuto ušetřenou energii dávat do uskutečňování správných věcí, přesvědčíme se, že sice nemůžeme ovlivnit všechno, co nám do života vchází, ale můžeme absolutně ovlivnit to, jak na to zareagujeme. A nejkrásnější je, že svou reakcí na život můžeme celý život změnit. Jak?

pohoda

3. pravidlo: Snažme se všechno otáčet do pozitivna

Nejlepší způsob, jak se vyhnout negativním chvílím, je vytvářet si pozitivní chvíle. Kdykoli se nás někdo snaží nalomit svým nevraživým chováním, nezkoušejme ho měnit, přesvědčovat, vynucovat si lepší chování z jeho strany. Proč takovými lidmi ztrácet čas? Učme se od nich odhlížet. Inspirovat se naopak těmi, kdo nás dokážou motivovat a vést pozitivním příkladem.

Příroda to zařídila chytře. Být negativní je sice vždycky snazší, protože to znamená jen bořit, nemusíte nic vymýšlet ani stavět. Aby ale lidé jen nebořili, dává jim příroda nesrovnatelně větší odměnu za úsilí, které napřou pozitivním směrem. Kdykoli rebelujeme proti tomu, co nám vadí, dostáváme horší pocity. Kdykoli naopak podporujeme své základní hodnoty, dostáváme lepší pocity.

A pocity jsou absolutní základ. Pocity vytvářejí myšlenky. Myšlenky vedou k činům. A činy k výsledkům.

Když námi pohrdají druzí, odpovědí není pohrdat jimi. Protože tím jen přilijeme oleje do ohně. Krokem, který nás posune vpřed, je zaměřit pozornost a energii na to, co funguje pozitivně. Na to, co nám pomáhá. Co je nám užitečné. Co je pro nás hodnotné. Zkrátka to, díky čemu rosteme.

Každé štěstí přichází snáze, když si přestaneme stěžovat na problémy, které ve skutečnosti ani nemáme. Každý den nemůže být dobrý. Život i tohle dobře zařídil. Protože nás učí na každém dni něco dobrého hledat. Jakmile začneme i ve špatných dnech oceňovat maličkosti a takto vzniklou spokojenost a energii používat na konstruktivní činy, život sám se stane dobrým – ano, i ve špatných dnech.

A sami získáme třetí složku charizmatu, kterou partneři ve vztahu tolik oceňují: Skoro za všech okolností s námi bude dobře.

4. pravidlo: Buďme soustředění

Všechno, co jsem doposud uvedl, funguje v jediném případě: že se na to dokážeme zaměřit. Mnozí lidé tuto část podceňují. Proto tolik lidí v cestě ke svému cíli neuspěje.

Pro lepší pochopení skutečného soustředění zajdu do posilovny. Ačkoli si kdekdo myslí, že tam budují svaly, v první řadě se tam posiluje psychika. V posilovně nejlépe pochopíme, že není možné dotáhnout jakýkoli cíl se slabou myslí.

Už jako puberťák jsem se naučil pracovat se dvěma otázkami:

1) Kolik návštěv fitcentra jsi vynechal jen proto, že Ti Tvá hlava – a nikoli Tvé tělo – řekla, že jsi příliš unavený?

2) Když už jsi fitcentrum navštívil, kolik sérií jsi nedokončil jen proto, že Ti Tvá mysl – a nikoli Tvé tělo – řekla, že (například) 9 opakování už je dost a na 10. opakování už nestačíš?

Slabost mysli je největší zabiják lidských snů a hlavní viník toho, že si slabost zaneseme jako návyk do každého dne. Mnozí se chybně domnívají, že mentální síla je to, jak reagujeme v extrémní, mezní situaci – v krizích, bankrotech, nemocech. Tyto krajní situace sice testují naši odvahu a odhodlání, ale mentální sílu vytváří to, jak se chováme naopak každý den. Protože největší dřina není něco dokázat jednou za čas. Největší dřina je opakovat to každý den. A právě to potřebujeme, aby mysl měla sílu. Ostatně v posilovně nejlépe pochopíme, že sval potřebuje být pravidelně procvičován, aby nabíral sílu. Mysl úplně stejně potřebuje pravidelnou zátěž, aby rostla a rozvíjela se. Nesmí se bát výzev.

Už chápete, proč lidé, kteří v životě nejvíce trpěli, jsou nejtrpělivější? Proč lidé, kteří v životě zažili nejvíce proher, a přesto to nezabalili, jsou nejsilnější?

Podnikatelka Anna Brandejs říká: „Když se mi nechce jít do posilovny, právě tehdy do ní musím jít, protože právě tehdy tu posilovnu potřebuji nejvíc.“ I já doporučuji jít do posilovny právě tehdy, když se chcete válet na gauči. Doporučuji udělat ještě desátý cvik právě tehdy, když Vám připadá pohodlnější skončit u devíti. Doporučuji učit se zvedat ruku a hlásit se o svá práva právě tehdy, když Vám připadá snazší mlčet.

Neděláte to kvůli jiným. Ale kvůli sobě. Existuje milion způsobů, jak budovat mentální sílu, jak vběhnout do ringu a rozdat si to s okolnostmi, které nám život hází do cesty. Příležitosti máme každý den. Život nás rád provokuje. Ale když se mu postavíme, vždycky nás odmění báječnými pocity. A my už víme, že pocity jsou základ všeho.

Takže mentální síla není to, co roste v extrémních situacích. Mentální síla se buduje malými vítězstvími. Osobními rozhodnutími, která přijímáme denně, posilujeme své „nejvnitřnější svaly“.

Každý člověk má na výběr. Když mu život ztěžkne, může a) hledat něco snazšího, čemu se bude pohodlněji věnovat, b) zvýšit své úsilí. Tomu výběru se říká duální myšlení: možnost na každé křižovatce si vybrat a), nebo b). Duálnímu myšlení jsem věnoval celé vydání magazínu FC (3/2015) – tomu, jak si správně vybírat a nestát na negativním břehu. Protože právě to dělá rozdíl mezi lidmi.

5. pravidlo: Jednejme tak, jako kdyby to, čemu se právě věnujeme, mělo přinést rozhodující rozdíl

Trpělivost. Víra. Pozitivní přístup. Soustředěnost. Jak chcete člověka, který tohle ovládá, zastavit? A co když mu navíc to, co dělá, dává životní smysl?

Pátá složka charizmatu dokáže změnit svět. Uvědomíme si totiž, že na čem v životě opravdu záleží, není jen to, co máme, ale to, jak to používáme; nejsou to jen naše schopnosti, ale jejich uplatnění; ne jen náš úspěch, ale náš skutečný význam.

Žádného partnera nedělá dokonalým bohatství, když ho neumí použít, výchova a vědomosti, když je neumí pozitivně uplatnit, pracovní úspěch, když se k rodině chová jako poslední loser.

Proto začněme žít život, ve kterém budeme pyšni na to, co děláme. Takový nás naučí trpělivosti, víře, pozitivitě i soustředěnosti. Protože budeme vědět, že takový přístup obstará zásadní rozdíl. Poznáme to i ve vztazích.

Nedivte se, že o Vás bude zájem, jestliže z Vás všichni ucítí:

Vášeň a zvědavost, které otevírají mysl a srdce.

Vděčnost za maličkosti, kterou nepřetržitě dobíjíte svou energii.

Úsilí, které dělá Váš život úspěšnějším.

Pozitivitu, která inspiruje.

Pak se pousmějete nad úzkostmi, které jste kdysi prožívali: kdy jste si připadali nepotřební, nežádaní, nevýznamní. Pochopíte, že JSTE potřební, žádaní a významní. A že cokoli pozitivního uděláte, to se Vám pozitivně vrátí. Partner bude vědět, že jste schopni jít za hranu, když to bude nejvíce potřebovat. A bude Vás podporovat v tom, co děláte, protože to začne dávat smysl i jemu.

Přemýšlejte o tom. Tento svět je plný lidí, kteří se o druhé už nemohou starat méně. A Vy v tomto světě budete někým, kdo se o druhé nemůže starat více

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930