ZDRAVÍ – LÁSKA – JÓGA
Motto týdne:

Dnešní generace je tak zaneprázdněná dokazováním, že ženy můžou dělat všechno, co dělají muži…že ženy tím ztrácí svoji jedinečnost.

Žena nebyla stvořena k tomu, aby uměla všechno, co umí muž. Byla stvořena k tomu, aby uměla všechno, co muž neumí.

 

….kéž jsou všechny bytosti této planety šťastny….

 

Nezapomínejte si naplňovat život tím, co máte rádi. Dívejte se na oblíbené filmy, poslouchejte oblíbenou hudbu, noste svetr, který máte nejraději a vařte si svůj nejmilejší čaj. Obklopte se milými věcmi a milujte každou chvilku svého života…

Dáváš, nebo dostáváš?

 

1381678_558587504195684_1987225404_n.jpg
Podívejme se dnes, jak je to s dáváním a přijímáním darů v „Dualitě“ a v „Jednotě“. Vše je jen otázkou proměny našeho vnímání. Budu se držet svého vnímání. Mnozí prožíváte, cítíte jinak, nevnucuji, předávám jen jiný pohled. Toto jsem si plně uvědomil před několika měsíci, kdy jsem měl zcela realistický prožitek. Nepředbíhej, nejdříve o vnímání „dávání a přijímání“ jak je všeobecně, dnes většinou vnímáno a posuzováno.
Někoho obdarovat, je naše od počátku zakódovaná Boží Láska, potřeba. Tuto potřebu máme všichni, ať tzv. dobří či zlí, bohatí či chudí, mocní či ne mocní. Je to od Boha a tak patří všem. Mnozí si ji však neuvědomují, přesto ji ve svém životě naplňují. Rozdíl je v tom, jak jí v dualitě vnímáme. Dualita dělí, nadřazuje a podmiňuje, jak jsme si již dříve vysvětlili. A tak většinou pokud někoho obdarováváme, přidáváme k daru i své představy – podmínky, jak by mělo být s darem naloženo: To máš proto, to máš za to, bylo by dobré kdybys… apod. Zároveň mnozí očekáváme jistou reakci: Vděk, poděkování, nadšení, nebo i jinou odměnu. Proto někdy přijde rozčarování z toho, co obdarovaný s naším darem udělal: Neprojevil očekávané nadšení, někde ho založil, neprezentoval, nebo ho dokonce někomu jinému daroval.

Toto jsou prožitky v dualitě.

Jsem-li obdarován, dostávám dar, pak opět často vnímám: Toto si nezasloužím, to je moc velký dar, musím poděkovat, musím být vděčný, musím to nějakým způsobem vrátit.

Toto jsou opět prožitky v dualitě, které mění tuto Boží potřebu v obchod.
Jak se změní naše vnímání v Jednotě?
Teď se mohu vrátit ke svému zážitku. Před pár měsíci jsem byl pozván jako třídní učitel na sraz po deseti letech, jedné z mých bývalých tříd. Krásný večer, mnohé jsem poznal, některé nepoznal, jména a prožité zážitky byly často překryty nánosem dalších zážitků v uplynulém čase. Znáte to, díky někomu jinému, co si pamatuje jiné věci, můžete znovu prožít a vychutnat si své dávno zapomenuté emoce. Často to až mrazí, a já vím, že to je moment, kdy si to užívá každá buňka mého těla. Večer byl plný krásných vzpomínek a já si uvědomil, že bych je již měl nechat o samotě. Už jsem si své užil. Loučil jsem se, dostal jsem zarámovanou fotografii tehdejší deváté a třídy, za niž jsem byl vděčný a upřímně poděkoval. Najednou se objevila dvojice žáků, kteří nesli obrovský dárkový koš, nebylo je za ním ani vidět. Skoro jsem přestal dýchat a jen ze mne vyšlo: „Ne, ne, to nemohu přijmout, vždyť jste mne obdarovali již před deseti lety.“ Snad ještě párkrát jsem vyslovil ne. Ticho, pak koš skončil přede mnou a já uviděl všechny ty tváře, vnímal jsem všechny upřímné, upřené oči. Ještě teď, když to píši, vlhnou oči mé. Tehdy se to stalo. Má mysl pracovala rychlosti blesku. „Prožíval jsem, jak se snažili zorganizovat tento sraz, vše zařídit, všechny kontaktovat, najít vhodný termín, složit se na můj dar, někde ho koupit, těšit se až ho budou moci předat. A já nyní, to mám všechno pokazit? Přece „Tady a Teď“ je můžeš obdarovat očekáváným díkem, upřímným dojetím. Ty jim dáváš to, co potřebují. To jim chceš vzít, nic nedarovat? Ty máš stejnou možnost v „Tady Teď“ rovněž darovat. Po „tichu“, jsem to nějak vyřešil, nevím jak, ale s každým jsme se s úsměvem rozloučili a i s darem mne doprovodili až k autu, sám bych ho ani neunes.

Tehdy se mi změnil život a mé vnímání darování a obdarování.

Pár dnů jsem vstřebával, přemýšlel a začaly se dít další věci. Z minulosti se začaly zjevovat situace, kdy jsem něco dostal, nebo někomu něco dal. Vnímal jsem to již zcela jinak, a cítil jsem daleko větší plnost. Začal jsem chápat tento Boží dar člověka. Dovolím si tedy ještě přidat další dva prožitky z minulosti, abych lépe mohl vysvětlit dávání a přijímání v Jednotě. Jako jedna z prvních situací, kdy jsem někomu něco dal, se mi zjevilo: Před mnoha lety, stejně jako dnes, jsem měl vztah k starožitnostem, ale nejsem žádný sběratel, jen když se mi něco líbí a má být vyhozeno tak to „zachráním“, někomu se může hodit, nebo můžu použít. Jako kluk jsem kdysi fotil a dělal klasické fotky sám, měl jsem veškeré vybavení. Do rukou se mi dostal po dědovi z půdy starý Kodak z počátku minulého století. Na zadní stěně měl zapsaných osm patentů v USA. Udělal jsem s ním pár fotek a uložil ho do krabice k ostatním. Po pár letech jsem potřeboval nějaké peníze a řekl jsem si, že bych ho mohl prodat. Nabídl jsem ho starožitníkovi, ten mi sice nabídl 4000,- Kčs, což bylo tenkrát víc, než moje výplata, ale nakonec jsem si řekl, že přijde lepší situace. Ukázal jsem ho kamarádovi a tomu se líbil, nenabídl peníze, jen že se mu líbí. Přišly jeho narozeniny a já věděl, co mu dám. Každou mnohonásobnou návštěvou u něho jsem byl obdarován pohledem na fotoaparát, který měl vystavený ve vitríně. Vždy jsem viděl jeho prvotní radost, to byl můj dar od něho. Nebo můj vlastní dar pro mne?

To je vnímání v Jednotě.

Druhý prožitek je trochu jiný, ale opět mi pomohl vnímat proměnu darování v dualitě a jednotě. Měl jsem několik let uložené hračky po odrostlých dětech. Pečlivě zabalené, dcerami nezničené, ve dvou kufrech. Párkrát se s námi stěhovali. V posledním bydlišti, naproti bydlela rodina s více dětmi. Většinou si hrály venku spíše jen s přírodními hračkami. Zjevila se má potřeba někoho obdarovat. Už dopředu jsem si říkal, budou mít radost, nemají žádné hračky, budou si jich vážit, nebudu je schovávat pro vnoučata. Bylo to špatně, vložil jsem své představy, své podmínky. Přinesl jsem je na jejich dvůr a rozbalil kufry. Obrovské nadšení a radost. Byl jsem spokojeně šťasten. Po týdnu jsem se zastavil opět na tomto dvoře. Bylo mi hodně smutno. Viděl jsem rozházené hračky i v blátě, většina již byla rozbita. Tehdy jsem vnímal: „Proč jsi je daroval? Raději si je měl nechat svým. Proč si je nedal raději do nějakého dětského domova? … apod.“ Dnes vím, že za tyto pocity může dualita, vím, kde jsem udělal chybu a tak to zkusím shrnout.

Jaký je rozdíl darování, tedy mezi jednotou a dualitou?

Jednota nedělí, není to dávat a dostávat, jednota je dipolární, nedělitelná.

Když dáváte v jednotě, zároveň dostáváte.
Když v jednotě dostáváte, zároveň dáváte.
Není to investice z minulosti (dostal jsem, musím to vrátit).
Není to investice do budoucnosti (když dám, tak dostanu).
Není to ani (přej a bude ti přáno, to vše je dualita).
Je to „Tady a Teď“
„Tady“ se stírá rozdíl mezi dáváním a přijímáním. Nemohu posoudit, zda dávám nebo přijímám, neboť když mám někoho, koho chci obdarovat, je to můj dar. „Teď“ dávám i dostávám.

„Dar je někoho obdarovat, prožívat v „Tady a Teď“.

V Jednotě je jen Dar, s polaritou přijímání.

Zdroj : http://selskyfilosof.blog.cz/

Děkujeme za možnost sdílení : Informace odjinud

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930