ZDRAVÍ – LÁSKA – JÓGA
Motto týdne:

Dnešní generace je tak zaneprázdněná dokazováním, že ženy můžou dělat všechno, co dělají muži…že ženy tím ztrácí svoji jedinečnost.

Žena nebyla stvořena k tomu, aby uměla všechno, co umí muž. Byla stvořena k tomu, aby uměla všechno, co muž neumí.

 

….kéž jsou všechny bytosti této planety šťastny….

 

Nezapomínejte si naplňovat život tím, co máte rádi. Dívejte se na oblíbené filmy, poslouchejte oblíbenou hudbu, noste svetr, který máte nejraději a vařte si svůj nejmilejší čaj. Obklopte se milými věcmi a milujte každou chvilku svého života…

Čakry

Čakry
Naše tělo se neskládá jenom z hmatatelných a viditelných částí. Fyzickou a povětšinou velmi chatrnou schránku obklopuje aura. Tím ale „věci mezi nebem a zemí“ ve vztahu k našemu tělu nekončí. Energii přijímáme a vydáváme za pomoci takzvaných čaker. Většina literatury popisuje sedm hlavních čaker, my jich ale máme po sobě rozesety stovky. Pro bližší představu by se daly přirovnat k vírům, jež se, jsou-li správně opečovávány, točí stejně divoce jako větrníky. Velikost a vlastnosti čaker jsou odrazem fyzického, duševního a mentálního vývoje. Znalec z nich dokonce dokáže odvodit zdravotní stav a hladinu energie. Učení o čakrách vychází z tradičního východního léčitelství. Naštěstí už i u nás narazíte na doktory a terapeuty, kteří diagnostikují a stimulují pacienty podle čaker, jež můžeme vyrovnávat a nabíjet nejen zvláštním cvičením. Největší vliv na ně mají naše postoje, pocity, pohyb, ale i jídlo. To všechno dokáže čakry buď povzbudit, nebo dokonale utlumit. Jak už bylo řečeno, existuje sedm hlavních čaker. Všechny jsou nasázeny podél páteře. Rozvíjejí se na přední i zadní straně těla směrem ven jako kalichy květin. Hippies by měli z této představy určitě radost… Každé čakře patří určité téma, stupeň tělesného a duševního rozvoje, stejně jako tělesná zóna.
Všechny informace berte jako „odrazový můstek“ k další cestě vaší dokonalosti…

První čakra (základní) umístěná u genitálií nás spojuje s fyzickým světem. Její barva je červená. Při správné funkci nás obdarovává pozitivním přístupem k životu. Dává nám sílu prosadit se a vytrvat. Je-li otevřená, přináší spokojenost, stabilitu a vnitřní sílu. Naopak při chybné funkci krouží člověk jen kolem peněz, jídla a sexu. Při úplném zablokování chybí tělesná i duševní síla k překonání čehokoli. Léčbu vám usnadní sama příroda. Pozorujte krvavě rudé slunce. Zkuste se posadit s překříženýma nohama na příjemné místo na holé zemi a vědomě dýchejte všechny vůně kolem sebe. Využít můžete také drahokamy. Achát podporuje vážnost a vyrovnanost. Rozpouští záporné emoce a chrání podstatu člověka. Krvavý jaspis učí nesobeckosti a skromnosti. Dále zkuste například granát, červený korál a rubín. Z vůní pomáhají cedr a hřebíček.

Druhá čakra sídlí nad stydkou kostí a je centrem původních, nefiltrovaných emocí, sexuálních energií a tvořivých sil. Je přiřazena elementu vody. Zásadním způsobem ovlivňuje mezilidské vztahy. Umožňuje nám být k druhému pohlaví přímá a otevřená. Disharmonická funkce má za následek nedostatek sebeúcty, neprůchodnost emocí a sexuální chladnost. Druhou čakru oživuje měsíční světlo a kontakt s čistou vodou. Pomoci si můžete i oranžovou barvou, která přináší oživující energie, podporuje radost ze smyslových požitků. Z kamenů používejte karneol – pomáhá prožívat každý okamžik a posiluje koncentraci. Z vůní účinkuje ylang-ylang, jedno z nejznámějších afrodiziak. Zkuste také santal.

Třetí čakra má v literatuře různá označení, nejčastěji je nazývána centrem síly. Najdete ji dva prsty nad pupíkem. Přiřazena je elementu ohně. Ovládá mezilidské vztahy. Pokud je v pořádku, cítíme se svěže, radostně a vnitřně naplněné. Jsme samy se sebou vyrovnané a zároveň dokážeme respektovat pocity a potřeby druhých. Čakrou solar plexu vnímáme vibrace lidí v okolí. Při chybné funkci se soustředíme na ovlivňování známých svými názory. V nejhorším případě všude vidíme překážky. Pomoci nám může pozorování sluncem ozářeného pole zralého obilí nebo řepky. Z barev je vhodná jasná sluneční žlutá. Na třetí čakru přikládejte zbystřující tygří oko a jistotou a nadějí nabíjející citrín. Z vůní vyberte levandulovou, rozmarýnovou a bergamotovou.

Čtvrtá čakra se otevírá uprostřed hrudi a jejím symbolem je šestiúhelník, jenž znázorňuje, jak pronikají energie tří horních i tří spodních čaker. Díky tomuto místu máme schopnost soucítit, naladit se na druhé a prožívat. Je-li čakra srdce otevřená, vyzařuje přirozené teplo a veselost. Disharmonie přináší nutkání být mocná a silná. Lidé nejsou schopni přijímat lásku a jsou snadno zranitelní. Pokud jsou jejich city odmítnuty, hluboce je to raní. Útěchu najdete při procházkách v nedotknuté přírodě. Ideální pro uklidnění je zelená barva stromů. Vhodné jsou kameny podporující jemnost, něhu a lásku – růžový křemen, turmalín, smaragd a nefrit. Přivonět můžete k růžovému oleji.

Pátá čakra(krční) je centrem vyjadřovacích schopností a inspirace. Slouží jako most mezi myšlením a cítěním, mezi impulzy a reakcemi na ně. Přes krční čakru vyjadřujeme všechno, co v nás žije – smích, pláč i vztek. Díky ní můžeme ukázat slabosti i sílu. Zablokování se projevuje zadržovanými emocemi. Řeč je neuhlazená a hrubá. Lékem je jasná a čistá obloha. Stačí se natáhnout do trávy a své tělo otevřít nebi. Patří jí světle modrá, nádherně uklidňující barva. Z drahokamů vám vypomohou komunikaci podporující akvamarín a tyrkys. Pozitivně na štítnou žlázu působí chalcedon. Vůně si vyberte mezi šalvějí a eukalyptem.

Šestá čakra dovršuje vědomé vnímání bytí. Najdete ji prst nad kořenem nosu, mezi obočím. Vlastní barva šesté čakry je jasně indigově modrá. V současné době existuje jen minimum lidí, jejichž „třetí oko“ je dokonale otevřené, jeho uvolňování jde ruku v ruce s vyšším vědomím. Fungující čakra se projevuje jasnozřivostí, cítěním v určitých úrovních a vzhledem do jiných dimenzí skutečnosti, například při meditaci nebo ve snu. Při disharmonii uznává člověk jenom věci pochopitelné a vědecky ověřitelné. Pokud je tok čakrou výrazně omezený, vnímáme pouze vnější, hmatatelný svět. Třetí oko probudíte pozorováním temně modré noční oblohy. Zkuste se barvou indigo obklopit i doma. Navozuje vnitřní klid, jasnost a hloubku. Z kamenů si sežeňte lapislazuli a sodalit. Z vůní nakupte mátu peprnou a jasmín.

Sedmá čakra je sídlem nejvyšší dokonalosti. Otevírá se těsně nad hlavou. Třpytí se všemi barvami duhy, převládající je ale fialová. Podobně jako je v bílém světle obsaženo celé barevné spektrum, obsahuje i nejvyšší čakra všechny energie nižších center. Nedochází v ní k blokádám ve vlastním slova smyslu, může být jenom více nebo méně vyvinutá. Tehdy vás neustále přemáhá pocit oddělenosti od života a bytí, pronásleduje vás strach. Pro povzbuzení zkuste vystoupat na vrchol kopce nebo hory a užívat si prostor nad i před vámi. Korunní čakru otevírají a rozšiřují barvy fialová a bílá. Z drahokamů jsou účinné ametyst a křišťál. Z vůní zkuste kadidlo a lotosový květ vyzařující lásku, radost a poznání.

Ještě další (z mnoha)úhel pohledu na čakry:
1.čakra –kořenová čakra, Múládhára
PRINCIPY: pud sebezáchovy, sebe přijetí, sebedůvěra, stabilita, vztah k Zemi
ŽLÁZY: nadledvinky
ORGÁNY: páteř, kosti, zuby, nehty, obě nohy, tlusté střevo, konečník, prostata, krev
KAMENY: achát, krvavý jaspis, rubín, červený korál, hematit, granát
DOPORUČENÍ: Choďte do přírody a představte si, že „zakořeňujete“.
První čakra je energetický vír, který nás udržuje při životě.
ASTROLOGIE: Beran, Býk,Štír a Kozoroh
ÚKOLY A FUNKCE: budování existence, sexualita, materiální zabezpečení, síla prosadit se a vytrvat.
VŮNĚ: cedr a hřebíček.
BARVA: červená
Správně fungující první čakra v životě znamená pocit sebepřijetí (jako ženy nebo jako muže). Podívejte se do zrcadla a uvědomte si, jak vám to sluší, že tu nejste náhodou.
________________________________________
První čakra je opravdu naším kořenem, který nás spojuje se Zemí, s hmotou. Je to velice důležité místo pro naše fyzické bytí. Nejdůležitější je u ní imunita, pud sebezáchovy. Tyto vlastnosti musí fungovat pro zachování života. Při poruše se pak říká, že člověk různé „ulítává“. Zakořenění v hmotě je proto nezbytné. Často se stává, že problémy vycházejí už z prenatálního období, ze špatného těhotenství. Děťátko ovlivňují už maminky, když ho nosí pod srdcem, vnímá také porod apod. Negativa z tohoto období první čakru jakoby „podseknou“ a miminko ani na svět nechce. Celý život pak má člověk v sobě nepříjemné otázky typu, proč já jsem tady, proč musím trpět. Zakořenění je pro něj hrozně těžké. Všem maminkám bych chtěla proto vzkázat, aby své děťátko na svět upřímně vítaly. Aby se na něj těšily. Děti tohle velmi citlivě vnímají, i když si to dospělí příliš neuvědomují. Pro budoucí miminka je pohoda matky velkou pomocí pro „zakotvení“ v životě. Aby se sem nebála přijít. Kořenová čakra představuje tedy jakýsi podstavec, na němž stojí především naše fyzické zdraví.
A když čakra nefunguje tak, jak má? Nositelkou její vibrace je červená barva. Doporučuji hodně se jí obklopovat, nosit červené doplňky, oblečeni. Nemám na mysli, aby člověk chodil jako Červená karkulka, to jistě ne, ale aby mu to sedělo, ladilo, harmonizovalo. Někdo mi také řekne, já bych něco takového nesnesl. Jistě: nemohu chtít po mužích „červenou“ do šatníku. Jim poradím vhodný kámen. Například jaspis do kapsy, ještě silnější je rubín nebo granát. Módním kamenem se stal hematit. To vše jsou ale pouze pomocné berličky. Nejdůležitější však je snažit se přijmout hmotný svět, svou hmotnou existenci.
Každý by měl umět mít rád svět, ve kterém žije. Dostat do své psychiky radost ze života na Zemi. Červená barva je právě barvou radosti, síly a vitality, jejím základem. Kořenová čakra je „o JÁ“. Je tedy osobnostní, o jedinci – sebe-přijetí, sebe-důvěře, sebe-lásce, sebe-úctě. Považuji ji za téměř nejdůležitější, od prvního do posledního nadechnutí.
Z orgánů jsou pro ni nejdůležitější střeva a vše pevné, tvořící základ stavby těla. Funkčnost střev výrazně ovlivňuje naši imunitu, je to taková chemická továrna na přijímání správných prvků. Když mám radost ze života, vezmu si to dobré, vše ostatní vyloučím. V opačném případě střeva zadržují škodliviny v organismu, ukládají je a dochází k oslabení imunity.
A nesmíme zapomenout na přírodu, pro tuto čakru ústřední motiv. „Protože jde o přijetí života na ZEMI, je třeba pochopit, že Země a příroda jsou jedno a totéž. Mějme proto rádi přírodu. Skvělé je chodit „bosky“, nebrat jako zlo živly – vítr, sníh, déšť, bouřku, vodu. Objímat stromy. Příroda je obrovský dar pro přijetí života na Zemi.

2.čakra – sakrální čakra, Svádhišthána
PRINCIPY: sexualita, tvořivost, vztahy, sebe přijetí v roli ženy nebo muže
ŽLÁZY: vaječníky, varlata
ORGÁNY: rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, vše tekuté, krev, míza, trávicí šťávy, sperma
KAMENY: karneol, měsíční kámen, jantar, žlutý topaz, citrín
DOPORUČENÍ: „Jsem dobrá(ý) taková(ý), jaká(ý) jsem, zasluhuji si lásku a rozkoš.“
ASTROLOGIE: Rak Váhy a Štír.
ÚKLY A FUNKCE: rodící se síla,oplodňování,očištování,sexuální a mezilidské vztahy
VŮNĚ: ylang ylang,santal.
BARVA: oranžová jako vnitřní barva vody,měsíční světlo,,průzračná voda,koupel,doušek z horského pramene

________________________________________
„Máme co do „činění“ s čakrou vztahovou, ale musíme si uvědomit, že všechno stejně pramení z nás. Vzájemné vztahy a energie, která z nich vyzařuje nám jen pomáhají přijmout sama sebe. Jde tedy o pohlaví, vztahuje se buď k ženě, nebo k muži. Zde je důležité individuální „JÁ“. Měli bychom umět přijmout právě tu volbu, pro kterou jsme se před narozením rozhodli, že budeme ženou nebo mužem. Spousta lidí s tím má problémy. I já sama jsem byla vychovávaná jako kluk. To mě začalo zlobit až v dospělosti. Stát se opravdu ženou se vším všudy nebylo zase tak jednoduché. Dodnes si vzpomínám, jak jsem jako dítě jezdila s autíčkama, tloukla hřebíky do prkýnek a obrovsky se mi to líbilo. Potíže pak mohou nastat v pubertě například ve formě bolestivé menstruace nebo různých psychických výkyvů, případně nemoci. „Něco mezi“ zkrátka není úplně v pořádku. Všechno je ale k něčemu dobré. Část „mužského“ v ženské mentalitě je důležité pro schopnost vcítění se do toho druhého. A to je velmi důležité. Ale pak už bychom se v každém pohlaví asi měli vrátit ke své roli. V tom druhém bychom se neměli „zaseknout“.
Zůstaneme-li u žen: měly bychom mít muže rády, neodmítat je ze svého života, snažit se nastolit tolik potřebnou harmonii. Ta může nastat právě až ve chvíli, kdy jsem skutečnou ženou. Jsem-li ženou s převládajícím mužstvím, budu přitahovat muže který má víc ženské energie. Většinou to funguje správně, rozdílné energie se najdou a jakoby magneticky přitáhnou. Nastává vlastně pomoc při energetické výchylce. Přesto bychom se aspoň časem měli ve svých rolích, v nichž jsme se narodili přijmout. A to je právě úkol druhé čakry: mít ráda své ženství, mít rád své mužství.
Pokud máte pocit, že něco nefunguje, radím klientům trochu se sledovat. Své chování: jak mluvím, jakých používám gest, jak chodím, sedím, vařím, zda mě to vůbec baví, jak se oblékám atd. Rozhodnout pro změnu ve svých postojích se musím sám, po zralé úvaze a do ničeho se nenutit. Někomu vyhovuje tak jak to je. Pro všechny čakry bez výjimky platí, že vždycky všechno musí být na základě osobního rozhodnutí. Nejdůležitější je právě ona volba. Například se žena rozhodne, že nechce dál pokračovat v zaběhaných kolejích a posupně je mění. Její podvědomí začne pracovat a pomalinku přizpůsobí vše ostatní. I chemicky. Tělo se začne měnit. Žena jinak voní, začne jinak vyzařovat, jinak přitahovat. Tím se postupně obměňuje také celé její okolí. Vím o čem mluvím, zažila jsem takový přerod sama na sobě. Teprve potom jsem se stala skutečnou maminkou. Do té doby mí kluci nikdy pořádně nevěděli, jestli jsem zrovna máma nebo táta. A to jim třeba zabraňovalo se se mnou pomazlit, (co kdybych náhodou byla zrovna ten chlap…). Ale když jsem se rozhodla pro svou skutečně ženskou roli, jsou u mě jako včeličky na medu. Pomazlení jim připadá normální a jdou si pro něj. Jistě to bude mít vliv na celý jejich život a samozřejmě i na zdraví. Jinak zablokování této čakry negativně ovlivňuje pohlavní orgány, které jsou velmi citlivé. Při řešení zdravotních obtíží se musí hodně do hloubky, abychom pochopili jejich příčinu. Znovu připomínám, že kartičky slouží opravdu jen jako pomůcka pro léčení, která nesrovnalost odhalí a napoví, na čem pracovat. „Oranžová“ navíc sleduje celý hormonální systém – prsa, močový měchýř, s celým systémem někdy „padají“ i ledviny. A nesmíme zapomenout na trávicí šťávy.

3.čakra – v solarárním plexu, Manipúra
PRINCIPY: energie, síla, moudrost, vůle prosadit se
ŽLÁZY: slinivka břišní (játra)
ORGÁNY: dutina břišní, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, žlučník, vegetativní nervový systém, svaly
KAMENY: tygří oko, citrín, jantar, zlatožlutý topaz
DOPORUČENÍ: „Mám právo na vlastní názory a také jejich prosazení.“
ASTROLOGIE: Lev,Střelec a Panna.
ÚKOLY A FUNKCE: světlo teplo,energie,aktivity,citové vazby.
VŮNĚ: : levandule,rozmarýn,bergamot
BARVA: žlutá, zlatožlutá
Třetí čakra je energetický vír, který v našem životě znamená sílu a radost. Správně by její energie měla mít žlutou až zlatou barvu.
________________________________________
Žlutá představuje bříško, tzv. solár plexus nebo sluneční pleteň. Tady je důležité centrum člověka, sídlo osobnosti. Řekla bych, že bohužel právě ona je určitým prokletím Čech a českého národa. Jako bychom měli tuto čakru všichni skřípnutou. Málokdo z nás si totiž dokáže stát sám za sebou, s hrdým postojem „já jsem tady a já něco umím“. A přitom jsou Češi zrovna tak šikovní, mají to dané a navíc umějí spoustu věcí. Jen ta hrdost nám nějak schází. Bříška máme pořád sevřená. Chtělo by je uvolnit. A opět se vracíme k radosti, k projevu sebe sama. Hodně nám limituje sebekritika, protože jsme byli mnohdy vychováváni tak, že děláme všechno špatně nebo přinejmenším často chybujeme. Důsledkem je, že se bojíme projevit, abychom zase od někoho nedostali vynadáno. Orgány úzce souvisí také s druhou čakrou.
Co tedy s tím? Základem je být sám sebou. Stát se rebelem. Ne rebelem ve špatném slova smyslu, ale rebelem vůči všemu, co nás omezuje. Přijímáte vnitřní rozhodnutí. Nechystáte se bojovat se světem, ale sám se sebou. Překonávat zábrany. Často se musíme s klientem ponořit hodně do hloubky. On by měl nakonec odpustit rodičům, společnosti, která ho takto vychovala. Rodiče to navíc nemysleli zle, také oni byli vedeni podobně. My ale nyní žijeme v době, kdy se můžeme zatěžujícího nánosu zbavit. Máme různé možnosti a můžeme se věnovat i duchovnímu životu. To bylo dříve nepředstavitelné. Zábran se musíme zbavovat pomalu, jinak by to neprospělo nám ani našemu zdraví. Postupujeme pomalinku, krok za krokem. Základem je nalezení toho, kdo sem já a co umím. Pak už víme, co nás baví. A také co máme dělat. Nacházíme svoje poslání. Pokud mě bude bavit šít, budou se mi pod rukama rodit úžasné věci. Věci, vyzařující radost, i kdyby šlo o šití naprosto obyčejné. Právě to symbolizuje ono otevřené, sálavé slunce. Kdo má třetí čakru otevřenou, doslova září. Jejím úkolem je odbourávat vlastní chyby. Své minusy ale netrestat kritikou, jen se pokusit přetvářet v dobré to, co právě dobré není.

4.čakra –srdeční čakra, Anáhta
PRINCIPY: harmonie, vroucnost po-citů, velkorysost, oddanost, uzdravování
ŽLÁZY: brzlík
ORGÁNY: srdce, dolní část plic, kůže, ruce, hrudník, horní část zad
KAMENY: růženín, aventurín, jadeit, turmalín, zelený kalcit, nefrit
DOPORUČENÍ: „Miluji sebe i ostatní bezvýhradně.“
ASTROLOGIE: Lev,Váhy.
ÚKOLY A FUNKCE: střed systému,fyzické a emoční sympatie,uzdravování.
BARVA: zelená barva lesů a luk.
VŮNĚ: růžový olej.

Čtvrtá čakra je citový energetický vír. Správně by její energie měla mít uprostřed růžovou a na okrajích světle zelenou barvu.
________________________________________
Srdeční čakra je úžasným místem našeho těla. Já sama ho miluju. Je centrem citu a lásky. Má za cíl, aby se lidé měli rádi-to je výraz růžové barvy. Když někdo řekne, že růžovou nesnáší, patří mezi ty, kteří se nemají rádi. Mají blokádu sami vůči sobě. K nápravě je nutné přistupovat opatrně, nejdřív aby si takový člověk aspoň připustil problém. Musí si ho nejdřív vůbec uvědomit. Pak teprve jde začít něco dělat. Růžová znamená sebepřijetí v lásce, zelená nastupuje až následně. Pokud se mám ráda, jsem naplněná láskou, mohu se o ní začít dělit. To vyjadřuje zelená barva.
A jak se projevují lidé s tímto blokem? Odbourává se především hodně těžko. Tito lidé neradi připouštějí, aby jim bylo pomoženo. obvykle se podaří blok prorazil až získáním důvěry. Lidé pak obvykle reagují pláčem, poprvé v životě pocítili dotek lásky. A je pro ně něčím nepochopitelným, proti rozumu, co ještě nikdy nezažili. A jde to těžko unést. Někdy se věci dějí samovolně. Dál je už vede vzpomínka, už vědí kudy mají jít. Spousta lidí je nastartovaná na pomáhání, a přitom sebe nemají rádi. A to je pak průšvih. Hrozí u nich nebezpečí vyčerpání. Patří sem například lékaři, lidé, kteří hodně dělají pro ostatní. Když růžová chybí, neohlídá míru „sebeobětování“ a dochází ke ztrátě harmonie. Tu si musí ohlídat člověk sám. Aby pomáhal jen do té doby, než začne jít sám proti sobě. Jakmile by pomoc šla na jeho úkor, měl by si z úcty a lásky k sobě říct dost. Zkrátka dokázal říct ne! Ať už jde třeba o babičku, která hlídá dceři potomky, ač je to nad její síly nebo o syna, po kterém rodiče vyžadují pomoc, kdykoli potřebují bez ohledu na jeho vlastní životní úkoly.

5.čakra – čakra v hrdle, Višuddha
PRINCIPY: komunikace, tvůrčí sebevy-jádření, otevřenost, nezávislost, inspirace
ŽLÁZY: štítná žláza
ORGÁNY: plíce, průdušky, hltan, hlasivky, hrdlo, šíje, čelist, uši, nos
KAMENY: tyrkys, lapis lazuli, akva-marín, chalcedon, achát
DOPORUČENÍ: „Je radostné mluvit pravdu a také si umět pravdu přiznat.“
ASTROLOGIE: Blíženci,Býk a Vodnář.
ÚKOLY A FUNKCE: centrum vyjadřování,komunikace a inspirace,smích,pláč,strach a vztek.
BARVA: jasná a průhledná modrá čistého nebe a jeho zrcadlení ve vodní hladině.
VŮNĚ: šalvěj,eukalyptus.

Pátá čakra je energetický vír komunikace. Správně by její energie měla mít světle modrou barvu.
________________________________________
Krční čakra je sídlem komunikace. Stará se hlavně o štítnou žlázu a o hlasivky. To jsou její „priority.“ Pro její správné fungování je nejdůležitější, aby člověk dokázal mluvit pravdivě. To samozřejmě neznamená se ke všemu přiznat a nejlépe hned. Pravdivostí tady rozumíme především upřímnost. Dokázat v klidu říci ne. Zůstat otevřený. Například: někdo si uvědomuje, že musí přestat vyvíjet určitou činnost kvůli nemocnému srdíčku. On to sice ví, ale přesto nedokáže odmítnout. Bojí se, co bude dál, že ho lidé kolem přestanou mít rádi. Vše je hodně propojené.
Vázne-li komunikace, je čakra zablokovaná směrem ven. Pokud naopak nepropouští dovnitř, neumíme si přiznat pravdu, podívat se seriózně na svůj život, na své chyby, přestože i ty samozřejmě k životu patří. Jakmile je nechceme vidět, říkáme že neexistují, máme problém právě s touto čakrou. Uvažujeme zkostnatěle, nechceme se rozhlédnout. Nebo si někdo vytyčí pouze jediný směr a ostatní zásadně neuznává. Trvá pouze na své jediné pravdě a názor jiného „nebere.“
Projevem takového nesouladu může být tuhnutí šíje. K odblokování vřele doporučuji masáže, ale třeba i zpěv. Nemusíte pochopitelně nikam na veřejnost, ale sami brzy zjistíte, jak úžasně to pomáhá. Naprosto skvělé jsou mantry! Jestliže se neodvážíte zpívat, poslouchejte aspoň hudbu, hodně vás ovlivní. Otvírá prostor pro pravdivost, třeba si pak dokážete snáz přiznat chybu a s pochopením a odpuštěním ji přijmout. Většinou trávíme celý den v obrovském shonu a ani nemáme čas si něco takového uvědomit.

6.čakra – čakra mezi obočím, třetí oko, Ádžňá
PRINCIPY: intelekt, síla představi-vosti, intuice, vnitřní pravdy
ŽLÁZY: podvěsek mozkový (hypofýza)
ORGÁNY: malý mozek, oči, čelo, dutiny, obličej, část nervového systému
KAMENY: ametyst, fluorit, lapis lazu-li, sodalit
DOPORUČENÍ: „Důvěřuji hlasu svojí intuice – vnitřním pocitům.“
ASTROLOGIE: Střelec,Vodnář a Ryby.
ÚKOLY A FUNKCE: vědomé vnímání bytí,sídlo intuice a poznání.
BARVA: pozorování temně modré noční oblohy plné hvězd
VŮNĚ: máta a jasmín.

Čakra třetího oka je energetický vír, v němž je nejvíce koncentrována intuice. Správně by její energie měla mít tmavě modrou (indigovou) barvu.
________________________________________
„Třetí oko znamená, vidět více, než dokáží zachytit oči běžného člověka. Jde o schopnost vcítit se, jejím hlavním rysem je vysoká intuice. Šestá čakra bývá u většiny lidí uzavřená, protože zkrátka zbytečně moc přemýšlíme. Nad vše stavíme rozum a ten intuici zatemňuje. Není-li tomu tak, dokážeme vhlédnout do mnoha věcí. Normálně máme svět okolo sebe hodně zamlžený. Vládne rozum. Odblokovat tuto čakru trvá hodně dlouho. O takovém člověku se potom říká, že „vidí“, je osvícený, prozřel.
„Tmavo modrá“ zahrnuje hlavové centrum. Kdo ho má opravdu hodně zablokované, trpí často silnými bolestmi hlavy, může též špatně vidět. Člověk je jakoby v nesouladu sám se sebou. Intuice zastupuje náš vnitřní hlas a my s ním máme být stále v kontaktu, máme se jeho prostřednictvím nechat vést. Pokud mezi nás a vnitřní hlas vstoupí rozum a celé to „blokne“, dochází k přetlaku a následně bolestem hlavy. Migrény můžeme proto označit za rozkol mezi „malým já a velkým JÁ“. Člověk něco ví, a přesto to neudělá, rozum mu káže konat jinak. Energie pak přestává proudit tak, jak má.
Nefunkčnost této čakry se projevuje zhoršením zraku, špatným slyšením, ucpanými dutinami, obličej charakterizují stažené rysy a různé grimasy. Takoví lidé bývají často napjatí, projevují se značnou kritičností, mají přísné, upjaté obličeje. Dominanci rozumu provází i mnoho vrásek. Kdo má tuto čakru v pořádku, v jeho tváři spatříte vnitřní klid. Smíření s existencí. Karta má vlastně barvu noční oblohy, je životním postojem, který říká: „Beru všechno, protože všechno má nějaký smysl. I špatné věci.“ Na nich je jistě dobré zapracovat, aby se minimalizovaly. Léčit svět pak znamená: „Pracuji sám na sobě a pomohu i druhým.“ Čím více máme vnitřního klidu, tím lépe a snadněji přistupujeme k intuitivním pocitům. Čakra se otevírá jen zvolna. Každý z nás se s jejími projevy nepochybně setkal, byť třeba na okamžik ve snu. Ale ani lidé se zcela otevřenou 6.čakrou to nemají zdaleka jednoduché – ti co vědí všechno, to zase nemusejí unést. Pro ně je nesmírně důležité, aby měli dobře zakořeněnou 1.čakru. Ten kdo hodně ví, potřebuje být co nejvíce zakvotvený, jinak ho otevřené vědomí rozdrtí. Hodně duchovna vyžaduje hodně uzemnění.
K odblokování skvěle poslouží relaxace, poslech hudby. Lehnout si, udělat si chvíli pro sebe. Pro každou čakru existují vhodné cviky a dostatek literatury pro jejich zvládnutí. Přesto v tomto případě považuji za nejdůležitější psychický odpočinek. Udělat si v hlavě jasno, vyčistit ji od negativních myšlenek, pokud to jenom trošku jde. A když nic jiného, aspoň vypnout. Máme-li těžký den, stačí večer. Pokud se v tomto stavu nacházíme trvale, bylo by dobré věnovat si chvilku psychické hygieny denně.

7. čakra – korunní čakra, Sahasrára
PRINCIPY: čiré bytí, rozplynutí hranic, odevzdanost, sjednocení
ŽLÁZY: šisinka mozková (epifýza)
ORGÁNY: velký mozek, lebka
KAMENY: křišťál, ametyst, diamant, bílý jadeit, bílý turmalín
DOPORUČENÍ: „Jsem jedinečnou, zářivou a milující bytostí.“
ASTROLOGIE: Beran a Ryby.
ÚKOLY A FUNKCE: sídlo nejvyšší dokonalosti.
BARVA: fialová a bílá.Neohraničenost prostoru kolem vysoké hory a blízkost nebe.
VŮNĚ: kadidlo,lotos.

Korunní čakra je energetický vír nad hlavou, jenž nás napojuje na vesmírné vědomí (Boha, existenci, stvořitele, …). Správně by její energie měla mít světle fialovou nebo bílou až stříbrnou barvu.
________________________________________
Korunní čakra označuje místo na hlavě, které králové či vládci znázorňují fyzicky prostřednictvím koruny. Takové místo ale máme všichni, zjednodušeně řečeno je propojením s vyšší mocí, s Bohem. Jde o náš vztah k principu života, jak chápeme svůj „pobyt“ na Zemi. Někdo svůj smysl života najde brzy, jiný tápe celý život a myslí si, že se tu ocitl omylem. Víra v boží principy je však často hodně určována společností. Buď s ní bylo manipulováno až fanaticky nucením lidí k jejímu přijetí, nebo nesměli nic. Obojí považuji za nesmysl. Jakákoliv víra je jenom v nás. Žádný kostel není podmínkou. Paradoxně hodně těch, kdo tam nechodí vůbec, mají 7.čakru hezky otevřenou. A to z prostého důvodu – mají rádi život. Je to sebepřijetí, hodně podobné s 1.čakrou. Život pak chápeme jako dar. Velmi dobře tu působí meditace.
Text je přesný rozhovor Ranky s redaktorkou Zuzanou Musílkovou v časopise Astro 2003, čísla 45-7.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031