ZDRAVÍ – LÁSKA – JÓGA
Motto týdne:

Dnešní generace je tak zaneprázdněná dokazováním, že ženy můžou dělat všechno, co dělají muži…že ženy tím ztrácí svoji jedinečnost.

Žena nebyla stvořena k tomu, aby uměla všechno, co umí muž. Byla stvořena k tomu, aby uměla všechno, co muž neumí.

 

….kéž jsou všechny bytosti této planety šťastny….

 

Nezapomínejte si naplňovat život tím, co máte rádi. Dívejte se na oblíbené filmy, poslouchejte oblíbenou hudbu, noste svetr, který máte nejraději a vařte si svůj nejmilejší čaj. Obklopte se milými věcmi a milujte každou chvilku svého života…

Dětská jóga – tvořivost, fantazie, hraní a divočení.

Dětská jóga.
Cvičení jógy přináší dětem radost, pohyb, pocit svobody a sebevědomí. Jóga dětem pomáhá lépe vnímat své tělo a respektovat sebe i své okolí v nesoutěživém prostředí. Jóga učí harmonii. Živé děti zklidní, málo aktivní povzbudí k činnosti. Naučí děti odpočívat, rozvíjet jejich fantazii a pomáhat čelit stresovým situacím. Cvičením se děti mohou nenásilnou a zábavnou formou naučit zacházet správně a ohleduplně se svým tělem.

Lekce jógy pro děti jsou naprosto odlišné od těch pro dospělé. V systému dětské jógy je cílem nastolení rovnováhy mezi spontánním chováním dětí se strukturou dané cvičební hodiny. Děti se učí naslouchat druhým a zároveň vyjadřují své názory a pocity, učí se poznávat své tělo a respektovat své individuální hranice. Dětská jógy by měla být primárně zábavou a přinášet radost cvičitelům i dětem.

Co je to jóga?
Slovo jóga pochází ze sanskrtského slova judž, což znamená sjednocení, spojení. Tento pojem může být chápán jako spojení fyzického těla a psychiky v harmonický celek. Nastolení rovnováhy ve svém důsledku vede k lepšímu soužití se sebou samým, svým okolím, ale i s přírodou.
Jóga je komplexní systém pokrývající vše od životosprávy přes hygienu, nácvik tělesných poloh, dechových cvičení až po techniky pro zlepšení koncentrace a meditační techniky. V západní kultuře je zájem orientován převážně na dosažení tělesného a duševního zdraví. Proto je uplatňováno spíše fyzické cvičení, ale ve svém důsledku i tento přístup je díky propracovanému systému ásán (pozic) účinný nejen po stránce fyzické, ale nesporný je i vliv na duševní stránku člověka.

Přístupů a cest k józe je mnoho, vždy je však cílem jógová praxe:
• Nastolení rovnováhy
• Lepší porozumění svému tělu a jeho signálům
• Zlepšení fyzické a psychické odolnosti
• Zlepšení koncentrace
• Schopnost správně dýchat
• Sebedůvěra…

Slovo dětského neurologa.
Jógové cvičení je zaměřeno především na svaly, které drží páteř. Proto má jóga své místo i význam u dětí, u kterých se držení těla teprve vytváří. Existuje řada studií, které potvrzují kladný vliv jógy nejen na zdraví z hlediska fyziologie:
• Stabilizace autonomního nervového systému
• Harmonizace krevního oběhu
• Zdokonalení rovnováhy a koordinace pohybu
• Úprava dechových zvyklostí, což má za následek zlepšení plicní ventilace i lepší psychickou odolnost
• Náprava postavení páteře
• Zlepšení střevní peristaltiky
• Zlepšení spánku, což ovlivňuje: celkovou psychickou pohodu, tělesnou zdatnost, obranyschopnost organismu, pozornost a paměť, odolnost prosti stresu…
Cvičení jógy považujeme za vhodné pro všechny děti. Zdravým dětem pomůže upevnit dobré pohybové návyky, oslabeným zlepší a odstraní drobné tělesné a psychické nevyváženosti.

Historie jógy.
Jóga vznikla v Indii, kde vyšla z kulturní tradice a byla popsána jako systém filozofie v nejstarších pramenech tzv. upanišadách a védách. Do západního světa byla jóga šířena z východu zejména především tzv. hathajógou (HA – slunce, THA – měsíc).
První příručku o józe napsal před tisíci lety autor jménem Patanžalí. Text nesl název Jógasútra a autor v něm popisoval jógu jako „zastavení pohybu mysli“ . Dnes je častěji používán termín „zklidnění mysli“ a tím je myšleno zaměření mysli k danému předmětu a udržení pozornosti tímto směrem.
Lidé ze západního světa si většinou pod pojmem jóga představí krkolomné pozice, kterých „je třeba dosáhnout“. Tím však vnášejí další disciplínu a tlak do svého života.
Síla přítomného okamžiku je dána tím, jak začneme své tělo vnímat a poznávat. Pomalým pohybem v souladu s dechem přivádíme mysl právě k přítomnému okamžiku. Nastává uvolnění, člověk je schopen se lépe koncentrovat. Tento efekt je jedním z důležitých pozitivních účinků praktikování jógy pro děti- vedle aspektů zdravotních, terapeutických, sociálních a psychologických.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031